Klub fotbalových seniorů v Jablonci nad Jizerou sněmoval již pošestnácté!

V sobotu 18. 6. 2011 se na autokempu Zátiší sešlo 27 členů klubu, aby zavzpomínali na bývalé i současné dění nejen v jabloneckém fotbale. Dalších nejméně 15 jich bylo jistě duchem s námi, neboť se na pozvánku telefonicky, prostřednictvím jiného účastníka, nebo dokonce písemně, jako Vlastík Vlk z Hradce Králové, omluvilo a nechalo své kamarády pozdravovat.


Setkání zahájil prezident KFS v Jablonci n. Jiz. Miroslav Kirchschläger. Krátce komentoval dění v klubu seniorů od předsilvestrovského srazu v Krakonoši, přes schůzky otevřeného „výboru“, který se schází každý poslední čtvrtek v měsíci v cukrárně Červinkových, až po dnešek. Člen výboru fotbalového klubu Ruda Novotný ostatním přiblížil, jak je na tom v současnosti – se závěrem mistrovské sezony 2010/11 - fotbal v Jablonci n. Jiz. Vyjímáme: mladší přípravku (roč. nar. 2002 a mladší) vede Pavel Hlaváč ml. spolu s Jiřím Žďárským a M. Prchalem. Na trénincích se schází 2x týdně okolo 12 hráčů. Hrají mistrovskou soutěž – okresní přebor Semilska -  a mezi 11 družstvy skončili na pěkném 3. místě. Na polovině velkého hřiště hrají v počtu 7+brankář. Na dopoledním závěrečném hodnocení spolu se starší přípravkou v Pilišťatech obdrželi pohár od předsedy OFS Semily P. Herze. Od nové sezony by se v této kategorii mělo hrát na ještě menším hřišti se 4 hráči v poli a brankářem při libovolném střídání.  Starší přípravku (roč. nar. 2000 a ml.) vede Martin Špidlen spolu s pomocníky M. Gébrtem a R. Novotným. V kádru je 14 hráčů, z toho 4 hostují po dohodě oddílů z Rokytnice n. Jiz. Hrálo se rovněž v počtu 7 + brankář na polovině hřiště, také bez ofsajdů a s libovolným střídáním a naše družstvo obsadilo v právě skončené sezoně 2. místo! Od předsedy OFS rovněž obdrželo pohár. V příští sezoně se počet hráčů na hřišti sníží na 5+brankář, zmenší se hřiště, aby hráči byli častěji v kontaktu s míčem. Žáky (roč. nar. 1996 a ml.) vedl Pavel Stránský se synem a Jirkou Tomíčkem. Startovali v okresním přeboru s kádrem 14 hráčů, z čehož byli 4 na hostování z Vysokého a 1 z Poniklé, a mezi 8 družstvy skončili na 5. místě, když tabulka není zatím úplná. Pro příští ročník oddíl opět spoléhá na spolupráci s okolními kluby, neboť místních zájemců je málo a ani okolní kluby celé družstvo nesestaví! Dorost vedl Jan Hájek s asistentem M. Kobrem. Kádr tvořili hráči z Jablonce, Vysokého, Poniklé i Rokytnice, kde dorost nemají v soutěži. Tento tým hrál I.A třídu Liberecka a mezi 10 družstvy zvítězil! Do vyšší třídy pro příští ročník ale nevstoupíme, protože kádr hráčů bude výrazně oslaben o ty nejstarší, kteří přestupují s ohledem na věk do mužů. Družstvo mužů vystřídalo v sezoně víckrát trenéry. Převážnou část sezony odtrénoval bývalý hráč Bulíř, aby ho krátce vystřídal Bílek. Oběma asistoval náš bývalý a současný hráč D. Holman a na vedení družstva se podíleli také P. Martínek a K. Peterka. Zdravotníkem byl Z. Kobr. V posledních kolech převzal družstvo jako vedoucí trenér p. Makula z M. Skály. Týmu se podařilo přes porážku v posledním kole doma v krajském přeboru Libe
recka udržet (pátá třída odspoda a pátá třída pod 1. Ligou), což je při počtu jen 5 hostujících hráčů z mimojabloneckých klubů historický úspěch. Vždyť taková Jilemnice a Lomnice, města lidnatější a s větší fotbalovou tradicí, hrají o soutěž níž než Jablonec.

Noví členové a jubilanti: Jako čerství šedesátníci přistoupili do KFS JnJ bývalý hráč a trenér mládeže Petr Jón, bývalý hráč a rozhodčí Karel Šrámek (omluven). S několikaměsíčním zpožděním jsme dále v klubu přivítali loňského šedesátníka, bývalého hráče v kategorii mládeže Pavla Malínského. Devadesátiny na jaře v kolektivu spoluhráčů oslavil Karel Hříbek, který do jabloneckého fotbalu vstoupil v r. 1947, aby pak dál působil v turistice (také jako značkař), člen výboru TJ a brigádník na TV zařízeních. Dnes byl ze zdravotních důvodů omluven, mladší členové jej alespoň takto zdraví! Do řad osmdesátníků klub přivítal Jarku Vraštila, hráče klubu od žákovských let, trenéra mládeže a brigádníka. Mezi radostnými zprávami také dvě smutné – v dubnu zemřel v Jablonci nad Nisou náš nejstarší člen, bývalý hráč a syn prvního předsedy klubu SK Krakonoš Karel Petz ve věku 91 a půl roku, který nám ještě v únoru t. r. s pomocí své manželky sepsal vzpomínky na fotbalová léta před 2. sv. válkou v Jablonci n. Jiz., a na konci června ve věku 83 let Zdeněk Kašťák. Ostatní výročí dnes již zemřelých členů klubu: 120 let od nar. Jana Petze, od roku 1922 prvního předsedy SK Krakonoš, učitele na místní škole a obecního kronikáře; 110 let od nar. prvního brankáře Št. Osolsobě; 100 let by se letos dožil Zd. Holubec - hráč mládežnických družstev, fotbalový funkcionář, později předseda tělovýchovné jednoty, cvičitel, organizátor brigádnických akcí nejen v tělovýchově; dále V. Červinka - velký příznivec, sponzor, fanda; J. Drešer - klubový obuvník; Vl. Matějka - člen fotbalového výboru a krátce také sekretář klubu. Devadesátku by s námi letos oslavili R. Černík - brankář a hudebník, Mir. Vik - předválečný hráč, Mil. Langhamer - obětavý činovník a tři ještě pováleční hráči:  Zd. Pelikán, O. Klíma – současně činovník okresního svazu a příležitostný sudí, a Josef Škába, jeden z nejdéle „sloužících“ hráčů, který si zahrál, a úspěšně, ještě v 59 letech za staré pány proti Jilemnici! Osmdesátku s námi už neoslaví Josef Plamínek, poválečný hráč a ještě lepší lyžař. Pětasedmdesátníkem se nestanou A. Schweigert - populární „výběrčí“-  a Zd. Dokoupil – neohrožený brankář. Sedmdesátku by letos oslavil Petr Skalský, levé křídlo a reprezentační skokan na lyžích, a P. Szlotík. Ještě na hřišti můžeme dnes vidět bývalé svěřence Tondy Hanyka - bývalého sekretáře, rozhodčího, trenéra, funkcionáře a často jediného brigádníka – bylo by mu letos 60 let. Před 40 lety zemřel V. Vondra, původem z Prahy, technický hráč, později trenér, vedoucí, hospodář, který stál u obnovení činnosti klubu v roce 1964. Před 10 lety nás opustil Milda Soudil, bývalý hráč a v sedmdesátých letech předseda fotbalového klubu. Všichni jmenovaní spoluvytvářeli historii fotbalu v Jablonci a vedle vzpomínky jim patří zvlášť letos takto náš dík. Ti mladší by o nich měli alespoň vědět.

Se zdravicí vystoupil předseda OFS Semily Petr Herz. Blahopřeje k hezké účasti a aktivitě, kterou by nám mohl leckterý klub závidět. Těší se, že se k nám za 3 roky přidá. Podporuje spolu s vedením OFS soupis historie fotbalových klubů v bývalém okrese Jilemnice, který skupina KFS JnJ

druhým rokem provádí. Seznámil nás s připravovanými úpravami v mládežnických soutěžích, s cíli fotbalového hnutí nejen v okrese, ale i v kraji Liberec  ČMFS, který se má od 26. 6. t. r. přejmenovat na Fotbalovou asociaci ČR. Nově ústřední svaz zavádí celostátní výběr klubových příspěvků, ze kterých 20% zůstane v Praze a 80% se vrátí formou příspěvku do klubů a TJ.

V rámci „mapování“ historie fotbalových klubů Jilemnicka jsme letos navštívili kluby a jejich seniory v H. Branné, Martinicích, kde nás přijal starosta obce, v Rokytnici, v Poniklé a ve Vysokém n. J. V posledně jmenované obci se začalo na Petruškových vrších, kde si ještě před 2. sv. válkou a krátce před jejím skončením zahráli nejstarší účastníci utkání. Vysoké je nejstarším klubem na Jilemnicku. Hraje se zde od roku 1904 (v Jilemnici od 1918, v Jablonci od 1922).  Setkání pokračovalo na současném, pěkném hřišti, kde jsme tradičním rivalům předali na „usmířenou“ jednak tašku kamenů, které jejich předci házeli po vzájemných utkáních po našich hráčích a fandech, když je hnali stráněmi k Jablonci, a jednak tašku šišek, kdyby mělo dojít v budoucnu k něčemu podobnému. Následovalo přátelské posezení s obědem od pořadatelů a „usmiřování“ – nádherná akce s fotodokumentací. V posledních dnech jsme besedovali o historii klubů v Roztokách u Jilemnice (přítomni i osmdesátníci) a v Kruhu (rovněž přijetí u starosty obce).

Po výběru klubových příspěvků (za nepřítomnou pokladnici provedl J. Jandura a přátelé – každý přispívající dostává pamětní potvrzení) následovala přátelská rozprava se vzpomínkami, historkami, báchorkami, ale i plány do budoucna. Na návrh Mirka Kašťáka bychom se rádi podíleli na zakoupení elektronického ukazatele času a skóre, které nám v Pilišťatech chybí. Rádi bychom to sdělili vedení fotbalového klubu, ale před posledním utkáním sezony se mezi nás nemohl nikdo dostavit?! Okolo 16. hodiny jsme se přesunuli do Pilišťat na mistrovský fotbal a country festival.  Příští  (17.) setkání je plánováno na podzim t.r.

(0 hlasHlasy)